Nie wiem jak na Was, ale na mnie hasło zupa kokosowa działa jak balsam, bo kokos ma w sobie, moim zdaniem, coś nadrzędnie kojącego.
Kuchnię wietnamską uwielbiam od lat, jeszcze z Paryża, gdzie ucztowało się przy sajgonkach i innych pho. W Stanach zakochałam się w zupie kokosowej o nazwie Tom Kha Gai i zawsze, ale to zawsze ją zamawiam, gdy stołujemy się w wietnamskiej restauracji. Chodziła za mną od dawna, a że trafiłam na śmiesznie łatwy i szybki przepis (co jest bardzo wskazane i witane entuzjastycznymi brawami przy środzie, kiedy moja kreatywność sięga zera), postanowiłam dowlec się do sklepu po imbir i mleczko kokosowe.
W międzyczasie główka zaczęła pracować, bo po przestudiowaniu pierwotnego przepisu wiedziałam, że samą zupą jaśnie państwo się nie naje. Postanowiłam zaserwować ją z ryżem i warzywami oraz zwiększyć ilość mięsa. W rezultacie powstał pyszny kurczak w orientalnie aromatycznym sosie kokosowym, idealnie zachowujący pikantno/słodko/słonego ducha mojej ulubionej zupy.
Kurczak w sosie kokosowym po wietnamsku
Składniki
- 4 plastry obranego świeżego imbiru (grube, ok. 2 dag)
- 3 łodygi trawy cytrynowej, pokrojone na 3 części, zgniecione
- 1 łyżka startej skórki z limonki
- 1 puszka mleczka kokosowego (niesłodkiego)
- 1/2 kg piersi z kurczaka, pokrojonej na cienkie plastry
- 2 łyżki azjatyckiego sosu rybnego
- 4 łyżeczki soku z limonki
- 2 łyżeczki czerwonej pasty curry
- 1 łyżka cukru
- 4 pieczarki, oczyszone i pokrojone w plasterki
- 15 dag groszku cukrowego
- 1/2 czerwonej papryki, pokrojonej w cieniutkie paski
- 2-3 łyżki posiekanej kolendry
- 1 papryczka, np serrano, pokrojona w cieniutkie plasterki lub pieprz cayenne (opcjonalnie)
Instrukcje
- Do garnka wlewamy szklankę mleka kokosowego, dodajemy trawę cytrynową, imbir i skórkę limonki. Doprowadzamy do wrzenia. Wrzucamy kurczaka, sos rybny i cukier, mieszamy i zmniejszamy ogień. Gotujemy na wolnym ogniu przez ok. 5 minut. Dodajemy resztę mleka kokosowego, grzyby, pastę curry, sok z limonki i łyżkę kolendry. Mieszamy. Doprowadzamy do wrzenia, przykrywamy, zmniejszamy ogień i gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut. Dodajemy groszek cukrowy i paprykę, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze 1 minutę.Na koniec doprawiamy ostrą papryczką lub cayenne, możemy odrobinę dosłodzić cukrem i/lub dokwasić limonką, wg gustu.Podajemy z ryżem basmati lub jaśminowym. Przed podaniem posypujemy resztą kolendry.Prawda, że proste?Smacznego!