Kolejny wymysł Amerykanów, akurat udany – moi panowie przepadają, a ja zacieram ręce, bo jest tu trochę warzyw, a nie tylko ciągle makaron i ser, ser i makaron, jak to w tradycyjnym mac & cheese bywa.
Danie bardzo popularne w środkowo zachodniej części Stanów, dotarło również pod moje nowojorskie strzechy. Szukałam bowiem czegoś bezpiecznie smacznego dla mojej dziatwy, która jest ostatnio przekapryśna (kto wymyślił zbuntowanych nastolatków, ja się pytam!).
Wersji chili mac’a jest mnóstwo, jak Ameryka długa i szeroka, ale ja nie poszłam na łatwiznę – chili przygotowane jest z mięsem oraz FASOLĄ I WARZYWAMI, które, według opinii moich królewiczów, są zupełnie zbędne. Całość ląduje na koniec w piekarniku, bo któż nie lubi zapieczonego sera!
To danie nie jest żadnym kulinarnym cudem, ale doskonale broni się bliską sercu aromatyczną bezceremonialnością.
Chili mac, czyli chili z makaronem
Składniki
- 1 łyżka oliwy
- 1 szklanka cebuli, pokrojonej w kostkę
- 1 1/2 szklanki papryki, pokrojonej w kostkę
- 1/2 kg mielonej wołowiny
- 1 łyżka czosnku, drobniutko posiekanego
- 1-2 łyżki przyprawy chili
- 75 dag sosu pomidorowego
- 1 puszka (40 dag) fasoli, może być czerwona, albo mix różnych
- 20 dag makaronu, np. muszelek
- 1 1/2 szklanki wody
- 1 szklanka kolendry, grubo posiekanej (mogą być łodyżki) (opcjonalnie)
- 2-3 szklanki startego sera typu cheddar
- sól i pieprz do smaku
- posiekana kolendra do posypania (opcjonalnie)
Instrukcje
- Rozgrzewamy piekarnik do 200C.Do dużego rondla wlewamy oliwę, dodajemy pokrojoną cebulę, mieszamy i podsmażamy na średnim ogniu przez ok. 2 minuty. Dodajemy paprykę, mieszamy i podsmażamy, aż warzywa zmiękną, ok. 7 minut. Dodajemy wołowinę, podsmażamy przez ok. 4-5 minut, mieszając i rozdrabniając ją na małe kawałeczki. Dodajemy czosnek i przyprawy, zwiększamy ogień, mieszamy i podsmażamy minutę. Następnie wlewamy sos pomidorowy, wodę, wrzucamy odcedzoną fasolę i makaron. Mieszamy całość, doprowadzamy do wrzenia, przykrywamy, zmniejszamy ogień i gotujemy przez ok. 12 minut. Jeśli nie planujemy dania zapiekać, to gotujemy całość kilka minut dłużej. Ściągamy z ognia.Doprawiamy solą i pieprzem, można dosypać chili. Warto też dolać wody, jeśli całość jest zbyt gęsta. Wsypujemy kolendrę, połowę sera, mieszamy. Przekładamy do żaroodpornego naczynia, posypujemy resztą sera i wkładamy do rozgrzanego piekarnika na ok. 15 minut, aż ser się pięknie zezłoci. Posypujemy kolendrą i serwujemy.Smacznego!