Mam dużo książek kucharskich, ale tylko po kilka sięgam regularnie i wykonuję przepis po przepisie, bo są po prostu bez zarzutu. Taką solidną pozycją jest książka J. McFadden’a „Sześć sezonów”. Bardzo mi pasuje, bo silnie opiera się na prostych produktach, a rezultaty są zazwyczaj oszałamiające. Tak właśnie zaniemówiłam, gdy ugrillowałam fasolkę szparagową i dymkę, i polałam sosem z orzeszków pinii. Ścięło mnie z nóg, tym bardziej że składniki nie wskazywały na aż taki sukces. Ot, sos rybny, ocet, orzeszki. A jednak.
McFadden zapieka fasolkę i dymkę w piekarniku – ja poprosiłam Męża, żeby mi warzywka ładnie ugrillował. Ponieważ orzeszki pinii są drogie, następnym razem użyję włoskich – podejrzewam, że jakiejś drastycznej różnicy w smaku nie będzie. Oczywiście dam znać!
Fasolka szparagowa z sosem orzeszkowym
Składniki
- 1/2 kg fasolki szparagowej, im cieńsza, tym lepsza
- 1/2 kg dymki, oczyszczonej i pociętej na kawałki wielkości fasolki
- oliwa
- sól i pieprz
- 1 łyżka octu z czerwonego wina
- 1/4 szklanki orzeszków pinii, prażonych na patelni lub w piekarniku
- 1-2 łyżki soku z cytryny
- garść świeżej mięty i bazylii
Sos orzeszkowy
- 1/4 szklanki octu z czerwonego wina
- 1 łyżka azjatyckiego sosu rybnego
- 2 łyżki wody
- 10-12 dag orzeszków pinii, lekko prażonych
- 1/2 ząbka czosnku
- 1/2 łyżeczki suszonych płatków papryczki cayenne (lub 1/8 - 1/4 łyżeczki mielonego pieprzu cayenne)
- 1/4 szklanki oliwy
Instrukcje
- Warzywa nacieramy oliwą, solimy i pieprzymy. Grillujemy na średnim ogniu, aż fasolka będzie al dente;-), czyli prawie miękka, ok 15 minut. Jeśli nie chcemy grillować, ustawiamy piekarnik na 220C. Rozkładamy warzywa na dużej blasze, wkładamy do piekarnika i pieczemy przez ok. 20 minut, przekręcając blachę, by warzywa równo się podpiekły.W międzyczasie przyrządzamy sos. W małym mikserze mielimy orzeszki, czosnek i cayenne. Dodajemy ocet, wodę, sos rybny oraz oliwę i mielimy całość na gładką masę. Doprawiamy octem, sosem rybnym i wodą, w razie potrzeby. U mnie takiej potrzeby nie było;-)Po upieczeniu warzyw rozkładamy je na plater, kropimy łyżką octu, mieszamy i odstawiamy na 10 minut.1/2 szklanki sosu mieszamy z sokiem z cytryny. Polewamy nim warzywa, mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem, można dodać cayenne. Posypujemy całość ziołami i prażonymi orzeszkami, lekko mieszamy i serwujemy.Smacznego!